E-duyurularımızın gönderilmesini istemiyorsanız lütfen tıklayınız. To be removed please click here.

Sunu tarzı...
  Konuşulanların günlük yaşamda konuşulduğu gibi konuşulduğu,
  Böyle toplantılarda bir türlü konuşulamayanların da konuşulduğu,
  Hem sunucu ile katılımcılar hem de katılımcılarla katılımcılar arasında diyaloglar kurularak bir bilgi ve deneyim alışverişi ortamının yaratıldığı,
  Aşırı yapılandırılmamış, katılımcıların soru ve ihtiyaçlarına ve konuların seyrine göre kontrol edilen bir sunu planının kullanıldığı,
  Bir günlük süreye çok yoğun mesajların yüklendiği,
  Kitabi, hipotetik değil, yaşanmış gerçek örneklerin verildiği ve örneklerin sadece Batı'dan değil ülkemizden de alındığı,
  Multimedia ortamında slayd gösterilerinin eşlik ettiği canlı, hareketli, sürükleyici bir üslubun kullanıldığı bir sunu tarzı.
 
Katılımcılardan bir kaç söz...
  Adeta psikolojik terapi oldu benim için.
  İnteraktif, müthiş bir sunum.
  Katılımcılararası diyalog çok yararlı oluyor.
  Siz bu seminerleri bizim şirketi inceledikten sonra mı hazırladınız?
  Önce fikirlerin çoğu bana ters geliyor ama tekrar tekrar katılıyor nedenini de sonradan daha iyi anlıyorum.
  Ulaş Bey'in seminerleri alışkanlık yapıyor.
  Seminerleriniz için söylenenler doğruymuş.
    Ulaş Bıçakcı...
   

Ulaş Bıçakcı bazı yabancı ülkeler de dahil olmak üzere hemen hemen her sektöre yayılmış değişik boyutlardaki şirketlere danışmanlık yapıyor ve eğitim veriyor. Bıçakcı 'nın;

Başarının Olmayan Rotası. İş Yaşamında Kişisel Kalite ve Profesyonel Düşünce ve Davranış
Paradigma ve Yaşam Kalitesi
İş Hayatında Kimsenin Anlatmadıkları (Müşterek yazarı)

adlı üç de kitabı bulunuyor. (Eserler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız lütfen eser ismini tıklayınız.)

D aha önce çeşitli sektörlerdeki bir çok şirkette uzun yıllar yöneticilik yapan Bıçakcı en son 10 yıla yakın bir süre, STFA'da Organizasyon ve Sistem Müdürü olarak çalıştı. Deneyimleri, danışmanlığın istemci/danışan firma (client) kanadındaki 10 yıllık bir süreyi de içeriyor. Yani masanın öbür yanını da biliyor. Danışmanlık yaptığı, eğitim verdiği kişi ve kuruluşlara asla, "müşteri" demiyor ve müşteri muamelesi yapmıyor. 1988'de STFA'dan ayrılarak YÖNTEK Müşavirlik Ltd'yi kurdu. Şimdi, yaşamının işlerinin elverdiği orandaki bölümünü, yeni kitabını yazmakta olduğu şehir dışındaki evlerinde eşi ve köpekleri Kral ile birlikte geçirmeye çalışıyor ve zaman zaman şehre inerek mesleğine devam ediyor. Ulaş Bıçakcı hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız tıklayınız .

O , bir danışman, eğitimci, yazar. Günlük konuşma lisanını kullanıp, işlediği konuları anlaşılır, uygulanabilir hale getirerek ve asık suratlılıktan kurtararak yazılarında, kitaplarında, danışmanlık ve eğitimlerinde Türkiye'de başkalarınca da takip edilmeye başlanan, kendine özgü bir tarz yarattı.

D anışmanlık ve seminerleri dışında kesin sayısı tespit edilemeyecek kadar çok konferanslar verdi, konuşmalar yaptı, basın-yayın organlarında yazılar yazdı, köşe yazarlığı yaptı, bir yıla yakın bir süre mesleki bir televizyon programı hazırladı, bir çok televizyon ve radyoda da konuk olarak programlara katıldı.

Şirketler Dünyasında Oyunun
Değişen Kuralları!

Başarının hazırlop rotaları adamakıllı ortadan kayboluyor.

Başarının Olmayan Rotası kitabının yazarı
ULAŞ BIÇAKCI’dan Üst yönetim brifingi
Business update
Vizyon güncellemesi
Radikal ve interaktif bir Ulaş Bıçakcı Semineri


19 Temmuz 2006 Çarşamba, Centrum Suadiye
10.00 – 16.30
300 YTL + KDV/Kişi

Seminer katılım formu için tıklayın

Bu seminer değişen iş yaşamı koşullarına göre rota ayarları yapmamıza yardımcı olacak. Şirketler dünyasını yeniden konuşmak, işimizi ona göre yeniden tasarlamak gerekiyor. Aşağıdaki kapsamdaki yoğun maratona katlanabilecekseniz, bekliyoruz.

Aklı evvel diye eleştirdiğimiz yönetim guruları zamanında bas bas bağırırken, “Olmaz” dediklerimiz başımıza tek tek geliyor. İşte Yeni Ekonomi’nin bugünkü hali:

Artık sadece TMT (Teknoloji-Medya-Telekominikasyon) şirketleri değil, küçük şirketler hatta tabela şirketleri bile alınıp satılabiliyor. – Hem de bazıları internet ortamında.

Hiç para yatırmadan fikir ve projelerle (venture capital) para kazanılabiliyor. Şirket satma ve satınalmaları, evlilikleri, birleşmeleri, bölünmeleri inanılmaz bir hızla yayılıyor. (Türkiye’den örneklerle.)

Yani yeni iş yapma ve girişimcilik modelleri ve para kazanma yolları çeşitleniyor. Al, değer kat ve sat. İşleterek yıllarca kazanacağın paranın katlarca fazlasını kazanmak mümkün hale geldi artık.

Ürün ve hizmetlerin yaşam döngüsüne artık şirketlerin yaşam döngüsü de katıldı.

Doğal olarak patronaj da değişiyor.

Diş ve tırnaklarımız ile sıfırdan kurduğumuz şirketlerimiz artık bizim “çocuğumuz” değil. Çocuğumuz da olsa onu da evlendirme zamanı/fırsatı gelebilir.

Şirketin, hisse ve pay mülkiyetinin aile içinde kalmasına dayanan temel kurumsallaşma anlayışını neden terk etmek zorundayız?

Sermaya kompozisyonlarının, hisse ve paylarımızın eldeğiştirmesine, hisse dolaşımına neden açık olmalıyız?

Yeni Ekonomi’de anahtar kavramlar; Piyasa Değeri ve İtibar Yönetimi nedir?

Bu arada iş ahlakına neler oluyor?

Beş yaşındaki çocuklar da biliyor ki, değişimler oluyor? Ne kadarı değişim, ne kadarı yozlaşma! (Türkiye’den örneklerle.)

Şirketlerin yönetim ve yapılanmadaki transformasyonlar da antik anlayışların yıkılmasına neden olacak:

Şimdilerde Spagetti türü organizasyonlardan dahi bahsedilirken biz hala hiyerarşik yapılar peşindeyiz.

BT’siz kesin olmaz, bunu bilesiniz.

Herşeyin, yönetimin ve ekonominin en az yarısı psikolojik oldu.

Bilim ve teknoloji alabildiğince gelişirken tam tersine iş yaşamındaki fluluk artıyor, netlik azalıyor, bilimsel kurallar çalışmaz hale geldi. Bilimsel Yönetim Akımı (BYA) çöktü.

Alternatifler nelerdir?

CEO’culuk bir komedi halini aldı.

Bir Amerikan devinin CEO'su niçin, "Kendimi CEO diye tanıtmaya utanıyorum" diyor?

Şirketleri bugünlere kadar sandığımız gibi sadece tepe yöneticiler (executive'ler, CEO'lar, PRO'lar) mı başarıya ulaştırıyor? Ya tabanın rolü! Ama o da acaba müşteriye bir gülümsemeden mi ibaret?

Kurumlaşma konusunda örnek aldığımız FORD'un efsanevi CEO'su meşhur Lee Iacocca taa 20-30 yıl önce genel müdürlerinden birisine niye; "Senin şanssızlığın Harvard’da okumuş olman" demişti?

“Trouble at the top... Back to the floor – Tepede sorun var... Zemin kata dönüş” şeklindeki gelişme nedir?

Son olarak, duvardan duvara ULAŞ BIÇAKCI tavsiyeleri listesi.

Seminer katılım formu için tıklayın

YÖNTEK Müşavirlik Ltd. Şti. - Rıdvan Paşa Sok Köklü Apt 65/4 Göztepe 34730 İstanbul
Tel: 216 - 385 90 64 Fax: 216 - 359 77 58 web: www.yontek.com e-posta: yontek@yontek.com